Welcome to official website Bipin Bihari College Jhansi  
 

 

 
List of Meritorious Student 2011-12
B.Sc. I
S.No.
Stream / Group
Name
Marks
1
Maths
Aastha Tiwari
364/450
2
Bio
Varsha Rajpoot
375/450
B.Sc. II
3
Maths
Sakshi Agrawal
705/900
4
Bio
Shakti Pandey
717/900
B.Sc. III
5
Botany- Zoology
Ragini Devi
1073/1350
6
Maths- Physics
Sanjeev Kumar
1049/1350
7
Botany- Chemistry
Sheron Jyotika Paul
1036/1350
8
Zoology- Chemistry
Shaba Khan
1008/1350
9
Maths- Chemistry
Manu Pandey
954/1350
10
Physics- Chemistry
Nivedita Agrawal
966/1350
M.Sc.
11
Chemistry II Sem
Anjuri Srivastava
564/700
12
Chemistry IV Sem
Renu Tiwari
1130/1400
13
Physics II Sem
Deeksha
737/1000
14
Physics IV Sem
Arsi Parveen
1259/2000
15
Botany II Sem
Roly Patel
731/1000
16
Botany IV Sem
Ekta
1491/2100
17
Zoology II Sem
Umesh Kumar
792/1000
18
Zoology IV Sem
Manoj Kumar
1636/2200
List of Meritorious Studen 2012-13
B.Sc. I
S.No.
Stream /Group
Name
Marks
1
Maths
Arsi Khan
336/450
2
Bio
Anjali Awasthi
348/450
3
Bio
Manisha Rai
348/450
B.Sc. II
4
Maths
Aastha Tiwari
695/900
5
Bio
Varsha Rajpoot
703/900
B.Sc. III
6
Botany- Zoology
Shakti Pandey
1084/1350
7
Maths- Physics
Anju Bhaskar
1070/1350
8
Botany- Chemistry
Ankita Singh
1024/1350
9
Zoology- Chemistry
Irtika Parveen
1040/1350
10
Maths- Chemistry
Shakti Agrawal
1031/1350
11
Physics- Chemistry
Nirmal Singh
991/1350
M.Sc.
12
Chemistry I, II Sem
Shazia
624/700
13
Chemistry IV Sem
Anjuri Srivastava
1147/1400
14
Physics I, II Sem
Pooja Singh
863/1000
15
Physics IV Sem
Nisha Singh
1626/2000
16
Botany I, II Sem
Sonam Gupta
806/1000
17
Botany IV Sem
Roly Patel
1593/2100
18
Zoology I, II Sem
19
Zoology IV Sem
Umesh Kumar Mishra
1607/2200
List of Meritorious Studen 2013-14
B.Sc. I
S.No.
Stream /Group
Name
Marks
1
Maths
Cheenam Sahu
339/ 450
2
Bio
Anuradha Yadav
335/450
B.Sc. II
3
Maths
Mohini Singh Parihar
659/900
4
Bio
Anjali Awasthi
714/900
B.Sc. III
5
Botany- Zoology
Sneha Singh
983/1350
6
Maths- Physics
Astha Tiwari
1012/1350
7
Botany- Chemistry
Jyoti Richhariya
999/1350
8
Zoology- Chemistry
Rakhi
1043/1350
9
Maths- Chemistry
Narendra Kumar
959/1350
10
Physics- Chemistry
Roshni Gupta
921/1350
M.Sc.
11
Chemistry I, II Sem
Shabiha Khan
553/700
12
Chemistry IV Sem
Razia
1065/1400
13
Physics I, II Sem
Shivani Dwivedi
846/1000
14
Physics IV Sem
Pooja Singh
1737/2000
15
Botany I, II Sem
Sonali Sharma
815/1000
16
Botany IV Sem
Anjana Hota
1627/2100
17
Zoology I, II Sem
Shakti Pandey
870/1100
18
Zoology IV Sem
Sonali Tiwari
1582/2200